Patriotyzm balkonowy

image

To zdjęcie oddaje idealnie esencję polskiego patriotyzmu. Śmieci upchnięte na balkonie, szary z brudu mop i zatknięta nad tym dumnie flaga. W tle, w roli obowiązkowej nostalgii za Starymi, Dobrymi Czasami, wypłowiałe landszafty i obrazki przedwojennej Warszawy.
Oto dlaczego nie bardzo jestem dobrą klientką wielkich przemówień i orędzi. Premier i prezydent będą powiewać flagami, dzwonić orderami, szczękać zardzewiałym orężem, a ja będę widzieć mopa, śmietnik, brak ścieżek rowerowych, miejsc w przedszkolach i żłobkach, brak świetlic, domów kultury czy basenów, brak bezpłatnych zajęć rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych, brak terminów u lekarzy. Brak pomysłu wśród władz i brak życzliwości wśród współobywateli. Za to pod dostatkiem triumfów, klęsk, powstań i moralnych zwycięstw.
Nie kupuję tej narracji, że przegrana wojenna usprawiedliwia brudne uszy i balkony. W rok po wojnie – być może. Nie w siedemdziesiąt lat. Nie kupuję przypowieści o moralnej konieczności podejmowania działań szkodliwych i wyniszczających w imię idei. Nie będę rodzić małych powstańców, żeby można było mieć kolejne rocznice do machania flagą, panie Terlikowski. Nie będę rozlewać krwi dla symboli, idei i koncepcji, droga prawico. Mogę posprzątać swój balkon. Gdy będę mieć psa, posprzątam też jego kupę. Ale do tego nie potrzebuję flagi.

Piszę to wszystko z Centrum Krwiodawstwa na Saskiej, gdzie za chwilę oddam krew. Oddam, nie przeleję. Nie będzie jej w podręcznikach historii, nie będzie się nią ekscytować żadna prawica, nikt jej nie uczci tablicą ani mszą. I dobrze. Wystarczy, że będzie z niej pożytek. Pomników mamy już nadwyżkę.

14 thoughts on “Patriotyzm balkonowy

 1. jakieś upamiętnienie honorowych dawców krwi to by w sumie fajna sprawa była. promocja dobrych wzorców.

 2. Reblogged this on W krainie deszczowców.. and commented:
  Mogłabym taki wpis umieścić w moim cyklu „czym się różnimy” (Polacy – Irlandczycy) Ale powiem, krótko – proszę przeczytać ten wpis. Tym właśnie patriotyzmem się różnimy….I

 3. Bardzo mnie ten wpis ujął. Nie dość, że świetnie oddaje ducha całej tej polskiej niby-patriotyczności, to jeszcze wysłany ze stacji krwiodawstwa :) Sam oddałem już ponad 42 litry i mam nadzieję dobić do pięćdziesiątki.

  Pozdrawiam z Dublina.

 4. Cóż dopowiedzieć. Bylejakość wżyciu codziennym przekłada się na patriotyzm i jego wyrażanie tak, jak na zdjęciu powyżej. Gdzieś po cichu, od zaplecza nad brudnym mopem. Tam mamy nasze uczucia do Ojczyzny.

 5. @xpil:
  Dziękuję za uznanie. Na razie nie mogę się pochwalić aż tak imponującym wynikiem, bo późno zaczęłam oddawać, ale mam nadzieję, że jeszcze mi się uda wiele razy i poprawię statystyki.

  @Krzysztof „Caddi” Kupiński:
  Masz rację, że jeśli na co dzień nie ma się pewnych odruchów, czy to sanitarnych, czy ogólnie, życzliwych i prospołecznych, to samo wywieszenie szabli i orderów nie da innego efektu niż czysta groteska.

 6. To zdjęcie to małe dzieło sztuki. Współczesnej. Nawet bardzo współczesnej. ;)

 7. pierwsze co Polacy powinni zrobić jako naród to wywalenie z kraju agentów watykanu (księży) i zburzenie kościołów bo ta sekta od ponad 1000 lat niszczy nasz kraj.

  Niech żyje Prawosławie!

 8. @Prawosławie:
  Albo to jakiś piętrowy dowcip, którego kontekst jest dla mnie niepojęty, albo dość poważnie pomyliłeś miejsca. Generalnie, raczej nie spodziewaj się wielu kibiców dla swojej propagandy religijnej.

 9. Eh bo tak to wygląda… Nakładą nam od małego do głowy , że patriotyzm to gnanie z szablą na czołgi i bohaterska śmierć za kraj ojczysty. I fajnie. Bo przecież , aż serce rośnie jak się czyta o tych wszystkich prawych i czystego serca co życie za zwykłego człowieka oddali. I należy pamiętać o nich , a jakże! Ale niech ktoś się wreszcie ogarnie, że wojna się już skończyła i to nawet całkiem dawno i teraz trochę trudniej być patriotą co z szabelką gania… Dlaczego nikt nam od dziecka nie tłumaczy, że patriotyzm to też posprzątanie po swoim psie w parku, udział w wyborach czy nawet życzliwy stosunek do drugiego człowieka…

 10. Zgadzam się z wpisem powyżej. W TV (głownie w TVN i wybiórczej próbóją nam codziennie obrzydzić patriotyzm i wszystko z nią związane. Może też z tego taki zły odbiór. Patriotyzm to postawa dzisiejszego solenizanta, Witolda Pileckiego, to jest dla mnie wzór patriotyzmu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s