Niewiarygodnie ruchomy środek prawej strony

Dziwię się ludziom, którzy się dziwią Niesiołowskiemu.

Ostatnio po internetach lata haniebny tekst wypowiedzi o córuni Holland (swoją drogą, jaka obrzydliwa protekcjonalność i mizoginia w tej córuni) i ludzie otwierają oczy i mówią: ojej, ale pan profesor nieładnie się wypowiada. Pan profesor co prawda nie tak dawno wypowiedział się na temat swoich marzeń o Polsce bez problemów. I znów – był szok, niedowierzanie, że dwudziesty pierwszy wiek, poseł partii centrowej, no, powiedzmy, centroprawicowej, i wygłasza takie rzeczy. Serio? Zdziwieni? Przecież w 2007 mówił

W Polsce nie ma żadnej dyskryminacji osób homoseksualnych. Twierdzenia o jej istnieniu nie mają żadnego sensu i nie są na niczym oparte – twierdzi wicemarszałek Sejmu. – To stała taktyka tych organizacji, które okłamują społeczeństwo i próbują mu wmówić, że homoseksualiści są prześladowani. A tak naprawdę to oni domagają się dla siebie przywilejów – na przykład możliwości zawierania małżeństw homoseksualnych czy adopcji dzieci. To też sposób na reklamę i nagłaśnianie swojego stylu życia, który nie podoba się większości społeczeństwa – dodaje.

Pytany, czy Tusk spotka się z organizacjami feministycznymi, lesbijskimi i gejowskimi (chcą z nim porozmawiać o dyskryminacji ich środowisk), Niesiołowski jest sceptyczny. – Donald Tusk sam zdecyduje, czy zgodzi się na to spotkanie. Moim zdaniem jako przyszły premier nie ma czasu na takie głupstwa

Żródło tutaj.

W zasadzie, mogłabym się bawić tak godzinami, bo Niesiołowski jest bardzo wymowny i bujnie się wypowiada, osobliwie o sprawach, których serdecznie nie lubi. I ludziach, którymi pogardza. A że szczęśliwie dla gazet i innych mediów, Niesiołowski nienawidzi połowy świata, cytatów się nazbierało. Jeszcze szczęśliwiej dla mnie, ktoś przede mną zrobił już kompendium cytatów.

Wszystkim naiwnie zdziwionym przypomnę, że Niesiołowski jest jednym z ojców założycieli ZChN. Tego ZChN, które było eurosceptyczne, mizgonistyczne i katolickie (dla koneserów – program partii). Co więcej, jak poczytać stare stenogramy, a dla mniej wytrzymałych – zalinkowane wyżej cytaty z Entomologa, można zobaczyć, że Niesiołowski wcale poglądów nie odwoływał, nie zmieniał (chyba, że poglądów na temat PO, którym najpierw soczyście gardził, a obecnie reprezentuje). To nie Niesiołowski przeniósł się z biegiem lat do centrum, to prawa ściana podjechała na środek sejmu, a z nią przemieścił się ultrakatolik, homofob, mizogin, patriarcha żądający władzy nad macicami i odsyłający znaną reżyserkę do kąta. Niesiołowski jest tym samym strasznym panem politykiem, który nas śmieszył (bo groteskowy) i przerażał (bo wyposażony we władzę) gdy w roku 1993 ze swoimi kumplami przeforsował jedną z nabardziej restrykcyjnych w Europie ustaw antyaborcyjnych, dla śmiechu nazwaną kompromisem. Jeśli się dzisiaj możemy dziwić, to nie samemu panu posłowi, co raczej temu, w jaki sposób znalazł się w partii mniejszego zła i reprezentuje umiarkowane centrum.

Powiedziałabym jeszcze, że może czas baczniej poobserwować egzotyczne istoty na prawym skraju sceny, bo one dziś robią za współczesne odpowiedniki Niesiołowskiego z wczesnych lat dziewięćdziesiątych; i za lat dwadzieścia parę mogą zająć jego dzisiejszą pozycję. Sejm polski bowiem wydaje się kręcić tylko w jedną stronę, powoli, ale nieubłaganie.

Edycja:

W chwili, gdy publikowałam tę notkę, na ten sam temat napisała Anna Dryjańska. Bardzo polecam, bo patrzy dużo szerzej.

 

3 thoughts on “Niewiarygodnie ruchomy środek prawej strony

  1. 1) Mam wrażenie, że sympatie i opinie częściej określają fronty sprzeciwu, niż współdziałanie. Stefan Niesiołowski jest konserwatystą, bywa chamem, ale jest jednocześnie głośnym krytykiem dużej grupie konserwatywnych chamów z PiS. To sprawiło, że dla wielu stał się, mimo swoich wypowiedzi, ‚swojakiem’.
    2) Pamiętam wywiad z posłem Niesiołowskim, gdy triumfalnie powracał (wraz z PO) po okresie politycznej marginalizacji. Wyłaniał się z niego obraz kogoś, kto bardzo szeroko rozumie wolność słowa, pozwalając sobie na bardzo wyraziste wypowiedzi, daje takie samo prawo innym, mającym odmienne poglądy. Z czasem okazało się, że z tym zrozumieniem dla innych punktów widzenia bywa różnie, niemniej to postawa, która budzi trochę więcej sympatii niż np. dogmatyzm Tomasza Terlikowskiego.

  2. Był kiedyś (co najmniej 5 lat temu) duży artykuł (wywiad) w GW, w którym Niesiołowski przyznawał się do błędów i wypaczeń. I to nie było chlapnięte mimochodem, tylko stanowiło jakby myśl przewodnią tekstu.

  3. Pingback: Dobrzy państwo patrzą na dzieci z podejrzliwością | Naima w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s